Menu
Your Cart

Search

Search Criteria

Products meeting the search criteria

250 g. Our popular Fireside Brand includes regular white, miniature white and miniature coloured marshmallows. When you buy regular or mini marshmallows, you want the freshest, whitest, softest, fluffiest and tastiest available.Check out your recipes that call for mini marshmallows... and don&r..
$3.15
Price per pound. Available in 5.25 lb size. This flour gets mostly used in pie pastries.It can also be used in some cake recipes. Great for baking your own pies, or cakes! Homemade all the way! ..
$5.25
Approx. 1 1/2 lb. Price per pound. Price is subject to change. While the preference for one type of kernels or another is greatly dictated by taste, mushroom popcorn is particularly appropriate to use with coatings, like caramel, chocolate, or even melted cheese (yum!). Because the popped kerne..
$3.50
Approx. size: 3/4 lb. and 1 1/2 lb. Priced per pound.Dried mushroom soup mix can be used in many different ways. Here are a few suggestions.1. Put a tablespoon into your favourite omelet recipe.2. Use to help bring more flavour to soups and stews without adding texture or meat products.3. Sprinkle a..
$3.15
Feige’s Oil and Vinegar Dressing makes an amazing red cabbage salad, or marinated lamb or beef.  Come into Kitchen Kuttings today and try this delicious salad dressing. Feige's Gourmet Dressings are not just salad dressing.  They are extremely versatile and can be used for dips, ..
$9.35
Approx. 1/2 lb. bag. Priced per pound.Jubie Nougat Candy is an old fashioned candy and very popular! We hear customers commenting that it is hard to find! This delicious nougat candy is filled with jubies and individually wrapped.  ..
$5.00
Our breakfast is a popular choice! Made by Finest Sausage in Kitchener, this bacon has no MSG, and is gluten free. This is what they have to say about their bacon..."One of our top selling products is our Bacon. Our Bacon is wood-smoked and ready for the frying pan. Made with only carefully sel..
$5.45
Price per pound. Available in 4.5 lb& 7.63 lb sizes. Organic raw sugar or cane sugar means that the sugar cane was grown organically, without synthetic herbicides or pesticides. Raw sugar is good used in canning or preserving as well as baking. ..
$9.68
Martin's Original Apple Chips. Available in 22g & 64 g sizes.Made from fresh, local apples and dried to perfection. These apple chips are made in the town of Elmira...you could not get them more local! Fresh, healthy and wholesome...these chips are the absolute snack for children and ad..
$1.35
Price per pound. Available in 1.75 lb size.Parboil Rice is partly cooked, and does not take as long as regular rice, until done.1. Combine in a 2 quart saucepan – 1 cup rice, 2 ¼ cups water, 1 tsp salt (optional) and 1 tbsp oil or margarine (optional).2. Stir lightly, bring to a rolling..
$2.67
325 g. These Chip Peanuts are one of our most popular varieties! So good! ..
$5.20
Showing 241 to 252 of 308 (26 Pages)