Menu
Your Cart

Kitchen Kuttings Cafe Inc.

Available sizes include: 4L, 2L, 1L, 500mL, 250mL & 100mLVery dark grade. Very dark maple syrup has a strong maple taste and has more flavour than our amber or dark. The very dark is the syrup from the last of the season. The syrup can be poured into smaller containers and frozen, unti..
$4.05
Price per pound. Available in 4.5 lb, 10 lb & 50 lb sizes.Our White Hulless popcorn kernels are the most tender - the true " melt in your mouth " type of popcorn. This popping corn pops great, and is full of flavour! Enjoy popcorn with some of our seasonings, for a healthy snack a..
$9.05
Price per pound. Available in 1.25 & 1.5 lb sizes. Wheat Bran. In the three different parts of the wheat kernel, the hard outer shell is known as the bran. When it comes to wheat bran nutrients, wheat bran contains protein, nutrients and minerals, and it has a distinctly sweet and nutty fla..
$1.13
Approx. 1.25 lbs. Wheat germ can be added to some granolas, cereals, and cornbread.  It is a popular topping for hot or cold cereal, and is a healthy alternative to breadcrumbs in meatballs, meatloaf, and breading for meats. ..
$1.50
250 mL. Availble flavours include: Ordegano, Tarragon & Rosemary.White wine vinegar is good on any salad! Messino vinegar is produced by the oldest recipe from the most excellent qualitative wines of Greece. By using it, your recipes will satisfy even the most demanding tastes...
$6.75
Whole or ground cloves are used to flavor sauces, soups and rice dishes. We like using whole cloves as a potpourri! Put whole cloves and some orange slices in a little water, and simmer on the stove. The smell is wonderful! ..
$3.35
Price er pound. Available in 1 lb size.Raw Almonds are softer in texture, as they are not roasted. Here are some ways they can be enjoyed:  Eat them as is for a fast and nutritious snack.  Roast them for a short time and add to your favorite cereal. Chop them up and add to your favour..
$12.88
Price per pound. Available in 5.25 lb & 22 lb sizes. This flour is mostly used in muffins, cookies, and squares, and can be used in bread making as well. Whole wheat flour is healthy, and full of flavour! ..
$6.77
Price per pound. Available in 5.25 lb & 22 lb sizes.Whole Wheat Stone Ground Hard flour is used in bread baking.This flour is ground between 2 stones, and therefore called stone ground. It has more nutrients than most flour because of the techniques used in grinding. Healthy and full of flavour!..
$5.41
Approx. 1.5 lbs. = 7 small boxes Jello. Mix 3 oz. Jello Powder (in your measuring cup) to 1 cup boiling water, and 1 cup cold water. Stir until dissolved, and chill to set. The Jello will become a nice red color, once you add liquid to the powder. ..
$8.30
Approx. 1/2 lb. bag. Priced per pound. Yogurt covered peanuts are delicious added to your favourite trail mix. They are thickly coated making them soooo good! ..
$3.67
Approx. 1/2 lb. bag. Priced per poundYogurt covered raisins ...why not add them to your favourite trail mix for an added flavour?  ..
$4.46
Showing 553 to 564 of 564 (47 Pages)