Menu
Your Cart

Kitchen Kuttings Cafe Inc.

Assorted wrap tray made fresh from Kitchen Kuttings. The assorted wrap tray serves 12 people. Please allow 24 hours noice when ordering. ..
$62.50
Kitchen Kuttings Gift Basket. Inlcudes an assortment of cheese, crackers and more...
$56.33
Price per pound. Available in 1 lb size.Bakers Semi Sweet Chocolate. For your convenience, this premium baking bar breaks into squares for simple portioning. One portion = 1 oz. Baker's chocolate is used for baking, and is made with high-quality ingredients to deliver rich flavours. Melt fo..
$7.62
Balderson Medium Cheddar.  Price per pound.Aged: 6 months.Taste: Similar to Mild but slightly firmer in texture and slightly stronger in cheddar taste.Usage: Ideal for snacking, lighter foods like omelets, sandwiches and nachos. Excellent with pears and apples. ..
$6.30
250 ml. Available flavours include: Fig Balsamic Cream, Real Chili Balsamic & Strawberry Balsamic.Fig Kalamata Balsamic Cream is smooth with a distinct sweet and slightly sour taste that is ideal for drizzling over salads and vegetables. It also works well as a meat, poultry and seafood mar..
$8.25
Price per pound. Available in 1/2 lb size.Make your own trail mix with dried banana chips! They are healthy, delicious, and so good!  The main health benefits that dried banana chips contain (like fresh bananas)  they are rich in fiber, iron, and potassium...
$2.34
Price per pound. Available in 1.75 lb size. Long grain brown rice is healthy, nutritious, and full of flavour! Bring a large pot of water to boil, using at least 6 cups water per 1 cup rice. Rinse* the rice in a fine mesh colander under running water to remove excess starch. Add the rice t..
$5.50
85 g. bagLocally made by Earlidale Meats, our Beef Jerky is a good source of protein to eat as a snack. It requires no refrigeration, and therefore it can be an essential when travelling or camping. There is no preparation involved, when you buy Beef Jerky. It is meant to be eaten straight out of th..
$7.25
Approx. 3 lb. box . Price per pound. Price is subject to change. Beehive corn syrup can be used in a lot of recipes. However, corn syrup is very popular used in homemade butter tarts. Have fun baking homemade butter tarts...but remember, we sell them too! 2 eggs, 1 Cup Corn Syrup, 1/2..
$8.60
1 box (20 tea bags)Berry Vines is a Herbal Tea, and can be enjoyed at breakfast, or throughout the day! ..
$6.20
16 oz. Blacksmith and Bean Black Horse Premium Dark Roast Coffee Beans. These are a signature blend, and are locally roasted...
$13.40
Price per pound. Available in 1/2 lb size.Use in baking, or your favorite fruit / nut mix, and eat as a snack. Almonds are a healthy snack anytime! ..
$4.45
Showing 13 to 24 of 425 (36 Pages)