Menu
Your Cart

Kitchen Kuttings Cafe Inc.

Our bulk dry mustard powder is milder than the Keen's Mustard Powder we carry, however, it works well for use in recipes. ..
$7.50
100 g. bag Our Earl Grey Fine Black Tea is from Distinctly Tea in Waterloo. Black Tea with Bergamot Flavor. This is a full- bodied Black Tea blend complimented by a light, fresh bergamot character. 1 full teaspoon to 8 oz. cup. Contains Caffeine..
$13.10
Earlidale Head cheese or as some call it, Liver Wurst, is made local in Floradale Ontario. Try eating Homemade Head Cheese for breakfast with eggs, toast, fried potatoes, and of course our own Homemade Ketchup! Or as some customers have told us, they eat it with Apple Sauce and toast! ..
$4.50
Chocolate Milk...at it’s best! Available in 500 mL or 1L sizes.$2.00 bottle deposit Our Golden Guernsey milk and cream is produced on a local family farm, by 60 registered milking Guernsey cows. Fresh from the farm, this milk arrives weekly, in the old fashioned glass bottles. Taste ..
$2.95
Price per pound. Available in 1.25 lb & 2.75 lb sizes.Elbow macaroni is a great pasta to keep in your pantry. These versatile noodles can be cooked on the stove or in the microwave until they're as soft as you like. To make creamy noodles, simmer them in milk so they absorb the flavor. They ..
$3.66
1 box (20 tea bags)English Breakfast Tea is a black tea, and can be enjoyed at breakfast, or throughout the day! ..
$6.20
Made in our Cafe kitchen, this Ice Cream Pie is sure to please the Coffee Lover! With an Oreo Crust, this pie is bursting with flavor, and is one of our most popular varieties! ..
$18.95
Classic Brown (Large) $4.05 a dozenFrom Small Traditional Family FarmsFeed does not contain antibiotics or medications. Brown Eggs (Extra Large) $5.65 a dozenFrom Free Range Hens on Small Traditional Family Farms.-         Foraging in green grass- &n..
$4.70
Flaked Sweet Coconut
-20 %
Price per pound. Available in 1 lb size.Dried coconut, both sweetened and unsweetened, can be used in cooked and baked dishes or enjoyed on its own. Use it as a topping for cakes, or use to make cookies or macaroons...
$4.20 $3.36
Price per pound. Available in 1/2 lb size.This is the old fashioned yeast you add with water, and let it rise. 1 tblsp. = 1 package packet bought at the grocery store...
$7.00
Showing 133 to 144 of 597 (50 Pages)