Menu
Your Cart

Baking Needs

Price per pound. Available in 1/2 lb size.Dried cranberries or Craisins as some call them, are made by partially dehydrating fresh cranberries, a process similar to making grapes into raisins. They are popular in trail mix, salads, breads, with cereals, or eaten on their own...
$5.00
Price per pound. Available in 1/4 lb size.If you chop softer varieties of dried mangoes into small pieces the size of raisins, you can use them instead of raisins or apricots in quick breads, cookies or cakes. Or, try melting your favorite chocolate and dip mango slices in half way. Set the slices o..
$2.77
Price per pound. Available in 1 lb size.Dried coconut, both sweetened and unsweetened, can be used in cooked and baked dishes or enjoyed on its own. Use it as a topping for cakes, or use to make cookies or macaroons...
$4.20
Price per pound. Available in 1/2 lb size.This is the old fashioned yeast you add with water, and let it rise. 1 tblsp. = 1 package packet bought at the grocery store...
$3.95
Dough enough for a 9 inch pie shell and top, this is ideal for those of you who enjoy rolling out your own pie! Great tasting Homemade dough, this is a sure pleaser! ..
$2.45
Price per pound. Available in 1 lb size.Golden raisins are very popular to use in fruit cake. However, they can be used in any recipe that calls for raisins. They are slightly stronger in flavor than regular raisins...
$4.72
Price per pound. Available in 1.5 lb size. Use graham crumbs in your favourite cheese cake recipes, or any desserts that ask for crumbs. 10 graham crackers equals 1 and 1/2 cups so about 7 or 8 should equal 1 cup...
$5.50
Approx. 1.5 lbs. = 7 small boxes Jello. Mix 3 oz. Jello Powder (in your measuring cup) to 1 cup boiling water, and 1 cup cold water. Stir until dissolved, and chill to set. The Jello will become a nice deep purple color, once you had liquid to the powder. ..
$9.30
907 g. Fancy molasses is lighter in flavour than black strap, and can be used in recipes calling for black strap. You can also replace 1 cup of molasses with 3/4 cup of dark brown sugar to retain the molasses flavour, if you prefer a stronger flavour. It creates a great flavor in some..
$4.15
Price per pound. Available in 1.25 lb size. Baking success is easy with HERSHEY'S  Milk Chocolate Chips. They are rich, smooth, creamy and melt perfectly every time.They are your complete baking partner, gluten free, and absolutely delicious for chocolate chip cookies. ..
$8.44
Instant yeast works great in bread machines, as well as regular yeast baking.You just add it to the flour, instead of mixing it with water...
$6.05
Large Flaked Oats are courser in texture and more nutty than the quick oats. They are delicious to use in Homemade Granola, or to eat as a breakfast cereal.Here are the directions for boiling large oats. Hot Water or Milk PreparationBring water or milk to a boil in a medium saucepan.Stir in oats, re..
$5.50
Showing 25 to 36 of 97 (9 Pages)