Menu
Your Cart

Baking Needs

Available in a 5.25 lb size, this flour is primarily used in pie pastries but can also be included in some cake recipes. It's perfect for baking your own pies or cakes—homemade all the way!..
$1.11
Natural Chia Seeds - per lb
-20 %
Approx. 3/4 lb. package. Chia seeds are an ancient superfood … This concentrated protein source is also rich in fiber, helping keep the body full and energized for hours. Chia seeds are easy to add to any diet and can be used to make puddings, added to baked goods, or sprinkled on cereal or savory ..
$17.47 $13.98
Approx. 1 1/4 lbs. tubs Our Natural Crunchy Peanut Butter has one ingredient! 100% Peanuts! This Peanut Butter is a good source of protein. Enjoy some on your toast with the added crunch of peanut bits. ..
$7.10
Approx. 1/2 lb. containers How do you eat filberts? Hazelnuts/ Filberts are commonly eaten as a snack or added to baked goods and other dishes. $14.78 per lb..
$7.39
Natural Light Cocoa Powder - per lb
-20 %
Available in a 3/4 lb size. Light cocoa powder contains 12% fat and is lighter in color and flavor than dark cocoa powder. If a recipe calls for melted unsweetened chocolate, you can use cocoa powder as a substitute. To replace each 1 ounce of unsweetened chocolate, use 3 tablespoons of unsweetene..
$14.52 $11.62
Approx. 1 lbs. tubs Our Natural Smooth Peanut Butter has one ingredient! 100% Peanuts! This Peanut Butter is a good source of protein. Enjoy some on your toast with some of our Homemade Jam...
$5.45
Approx. in 1/2 lb. containers. These Smarties are great to eat...one at a time...or by the handful! :) Or use it in your baking to decorate or make Homemade Monster Cookies! ..
$16.58
Approx. 1 1/4 lb. bagOat Bran is healthy fiber in any diet.Use in baking, or sprinkle on top of your morning cereal. Oat Bran is delicious, versatile, and easy to add to your diet.  ..
$4.15
Approx 1/2 lb per package Mix 3 oz. Jello Powder (in your measuring cup) to 1 cup boiling water, and 1 cup cold water. Stir until dissolved, and chill to set. The Jello will become orange, once you add liquid to the powder...
$8.25
Our Organic All-Purpose Flour is excellent for cookies, pancakes, waffles, quick breads, and all baking except pie pastry. For pie pastries, use our Monarch Cake & Pastry Flour for a flaky, delicious crust...
$43.50
Our Organic Light Rye Flour is stone ground, and grown and processed locally. This grain is grown organically in fields just outside of Elmira, only 12 km from our store! ..
$6.90
Our Organic Light Spelt Flour is stone ground and grown and processed locally. This grain is grown organically in fields just outside of Elmira, only 12 km from our store! ..
$8.70
Showing 61 to 72 of 111 (10 Pages)